Generator ten został pierwotnie wykonany dla projektu "Ultradźwiękowo wspomaganego wiercenia", realizowanego z IWU Fraunhofera, jest kontynuacją rodziny UG500 i UG500A i posiada specjalne własności:

Szerokie pasmo (17kHz do 50kHz), moc do 600W, jest kompletnie sterowany przy pomocy programu do PC (przez RS232) i pozwala na pomiar następujących parametrów wyjściowych:

1. Napięcie;
2. Prąd;
3. Różnica fazy pomiędzy prądem a napięciem.

Wszystkie te parametry mogą być mierzone automatycznie w zależności od częstości i czasu. Powoduje to, że generator ten nadaje się specjalnie dla inżynierów konstruujących urządzenia wykorzystujące ultradźwięki mocy, bo może on im zastąpić kilka urządzeń pomiarowych, i oszczędzić w ten sposób czas i pieniądze.
Możemy wykonać taki generator dla różnych zakresów częstości i mocy. W razie zainteresowania – proszę o kontakt z nami. Dalsze informacje w przygotowaniu.

 

Opis ogólny

Generator UG-S przeznaczony jest do zasilania ceramicznych przetworników ultradźwiękowych prądem/napięciem sinusoidalnym o częstotliwościach z zakresu 20-50kHz ustawianych ręcznie z dużą precyzją, lub automatycznie, w wybranym zakresie częstotliwości, stosownie do aktualnej częstotliwości, rezonansowej przetwornika.
Generator umożliwia pomiar charakterystyki częstotliwościowej przetwornika w dowolnie wybranym zakresie częstotliwości, a przez to określenie optymalnej częstotliwości pracy oraz impedancji dopasowania.
Wszystkie funkcje i odczyty realizowane są przy użyciu komputera PC poprzez szynę RS232.
Trzy gniazda wyjściowe umożliwiają wybór dopasowania impedancji przetwornika w szerokim zakresie impedancji.
Gniazda BNC na płycie czołowej generatora umożliwiają bezpośredni podgląd na dołączonym oscyloskopie prądu i napięcia zasilającego przetwornik.
Generator ma możliwość ustalenia ograniczeń napięcia, prądu i mocy wyjściowej, a także posiada wewnętrzne zabezpieczenie przed przegrzaniem układu elektronicznego.

Parametry techniczne

Moc wyjściowa: max 600W – ustawiana w 90 krokach
Częstotliwość: zakres 17-50kHz
Tryb pracy
- ręczny wybór częstotliwości z rozdzielczością 2Hz
- auto – częstotliwość utrzymywana automatycznie w wybranym obszarze.

Odczyt - Napięcie wyjściowe
- Prąd wyjściowy
- Przesunięcie fazy
- Częstotliwość pracy
- impedancja obciążenia
- obraz Lisajoux (U, J, Fi)
- wykres przebiegu czasowego U, J, Fi, P.

Podgląd J out ( 1A / 0,5V)
U out (100:1)

Sygnalizacja LED - przekroczenie temperatury
- brak obciążenia
- wybrane gniazdo wyjściowe / obciążenie

Zasilanie - 230 VAC / 800W

Obudowa - 19"

*Parametry techniczne mogą być dostosowane

 


Opis ultradźwiękowego generatora mocy UG-500

 


Beschreibung des Ultraschallgenerators UG-500

 

Technical description of the UG-500