Jesteś tutaj: Home >> Aktualności

Aktualności

2015-10-21

Od 15 do 21 września na pieszym przejściu granicznym w Medyce, w ramach testów, prowadzona była automatyczna odprawa graniczna z wykorzystaniem dokumentów biometrycznych.


 

 


Od 15 do 21 września na pieszym przejściu granicznym w Medyce, w ramach testów, prowadzona była automatyczna odprawa graniczna z wykorzystaniem dokumentów biometrycznych. Jest to pierwszy tego rodzaju system testowany na granicy zewnętrznej UE.


Automatycznej odprawie granicznej podlegają podróżni legitymujący się paszportem z danymi biometrycznymi oraz zezwoleniami MRG. System porównuje dwie cechy biometryczne: twarz i odcisk palca pobrane od podróżnego ze zdjęciem i odciskiem zapisanymi w dokumencie i stwierdza czy osoba legitymująca się danym dokumentem jest rzeczywiście jego właścicielem.

Ponadto system umożliwia sprawdzenie kontrolowanych osób w bazach SIS, VIS i innych. Dzięki biometrii system wyklucza możliwość legitymowania się podrobionym, przerobionym czy nie swoim dokumentem.

System został opracowany w ramach projektu na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa, którego liderem jest Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej a firma OPTEL dostarczyła ultradźwiękowe czytniki linii papilarnych odcisków palców . Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).